ITEM #18-101-360-06-MYR
Back-ordered, est. arrival date: 06/11/2026
Key Features:
  • Measures 30' L x 101" W and accommodates truck or dock heights from 15" to 60"
See More…
Compare With Similar Items
Features
Modular design fits on single pallet
Quick 15-minute set up with two people
EZ Traction punch-plate surface grips tires in all weather
Adjust height incrementally with ramp stands
By setting the height of the ramp stand pairs, the loading height and loading angle of the yard ramp adjusts to work with dock or truck heights as low as 15" and up to 60” high.
Technology & Features
Specifications
Made in the USA
Length:
30'
Width:
8' 5"
Minimum Height:
15"
Maximum Height:
60"
Weight:
2,307 lbs.
Maximum Capacity:
30,000 lbs.
Material:
Aluminum
Lift Type:
Height Adjustable Stands
Guard Rail Height:
4"
Usable Width:
8' 3"
More Information
The ramps have pin-on ends which attach securely to the stands. One ramp includes a plate end connector to create a smooth transition from the ramp to truck or trailer, while another includes a knife foot for a smooth transition to the ground. The 4" high rail guards are integrated into the ramp for added safety and maximum structural support.
The ramp system can used in different length configurations from 8' to 30' L, and will accommodate docks, trailers or trucks from 15" - 60" H. To prevent high-centering, the ramp can be set up with a level-off at the top by locking the ramp stand height at 38" to 48" high. The entire system will fit in a pickup truck bed or a 4 x 8 trailer, and ships economically on one pallet via common carrier. Two 18' safety straps are included. US Patent #10710824.
Usage Guidelines
For truck or trailer applications, ensure the vehicle is stopped and wheels are chocked before attaching the ramp. When selecting a yard ramp, first identify the weight capacity you require by combining the weight of your heaviest loading machinery and heaviest load. Also identify the widest equipment that will be used on the ramp and add 15" to determine how wide of a ramp you require.
Compare With Similar Items
18-101-360-06-MYR
18-101-360-06-MYR 30 L x 101 W Aluminum Portable Modular Yard Ramp System  30000 lb Capacity
30' L x 101" W Aluminum Portable Modular Yard Ramp System – 30,000 lb. Capacity
MSRP
Pricing shown as of 5/13/2026. Please note that prices are subject to change without notice.
The average rating for this product is 5 out of 5 stars 2 Reviews
Brand:
HD Ramps
Material:
Aluminum
Maximum Capacity:
Length:
30'
Width:
8' 5"