ITEM #MF3-14457-BT
Back-ordered, est. arrival date: 06/01/2026
Key Features:
  • Measures 12' L x 57" W with 3,000 lb. per axle capacity
See More…
Compare With Similar Items
Technology & Features
Specifications
Made in the USA
Length:
144"
Width:
57"
Height:
2"
Weight:
205 lbs.
Maximum Capacity:
3,000 lbs. per axle
Maximum Height:
42"
Material:
Aluminum
More Information
Usage Guidelines
Installation requires drilling into the box of the truck. Included hardware should cover most installation applications. The flat plate that installs on the box truck measures 4" L (6" L including the hinge). Customers may have to cut a hole in their ramp to accommodate the truck door latch. See instructions for more installation details. Zero-turn mowers must always be loaded backwards. These ramps have a maximum loading height of 42".
This product is backed by a Five Year Warranty.
Instruction Manual
Compare With Similar Items
BT-RAMPS
MF3-14457-BT 12 L x 57 W HD Ramps Folding Aluminum Three-Ramp System for Box Trucks
12' L x 57" W HD Ramps Folding Aluminum Three-Ramp System for Box Trucks
MSRP
Pricing shown as of 5/13/2026. Please note that prices are subject to change without notice.
The average rating for this product is 4.5 out of 5 stars 8 Reviews
Brand:
HD Ramps
Material:
Aluminum
Length:
144"
Width:
57"
Height:
2"