ITEM #05-18-096-04-S
In Stock, Ready to Ship
Delivered in 3 to 5 Business Days
Key Features:
  • Hook end connector with stub foot
  • Aluminum construction with serrated rung traction
  • Each ramp measures 8' L x 18" W x 2.25" H
See More…
Compare With Similar Items
Frequently Bought Together
Price for selected items:
Features
Serrated Rung Traction
Hook End
Stub Foot
Automobile Ramp Calculator
Fill in the form to see the minimum ramp length you need.
Please enter Wheelbase.
Please enter Ground Clearance.
Please enter Loading Height.
Minimum ramp length = ft.
Technology & Features
Specifications
Made in the USA
Length:
8'
Width:
18"
Height:
2-1/4"
Weight:
52 lbs. per ramp
Minimum Height:
12"
Maximum Height:
24"
Foot Type:
Stub
Attaching End:
Hook
Maximum Capacity:
5,000 lbs. per axle
Material:
Aluminum
Surface Type:
Rung
More Information
Each ramp measures 8' L x 18" W x 2.25" H. At 52 lbs. per ramp, they are light enough to be maneuvered by one person for set-up, take down and storage. For correct use with the stub foot design, set up between 12" to 24" H.
Usage Guidelines
This product is backed by a Five Year Warranty.
How To Read Our Part Numbers
Compare With Similar Items
05-TTRAMP-HOOK
05-18-096-04-S 8 L x 18 W Aluminum Hook End Car Trailer Ramps - 5000 lb per axle Capacity
8' L x 18" W Aluminum Hook End Car Trailer Ramps - 5,000 lb. per axle Capacity
MSRP
Pricing shown as of 5/13/2026. Please note that prices are subject to change without notice.
The average rating for this product is 5 out of 5 stars 134 Reviews
Brand:
HD Ramps
Surface Type:
Rung
Maximum Capacity:
5,000 lbs. per axle
Length:
8'
Width:
18"